Ekonomika Ruska zaznamenala v loňském roce nejvýraznější růst za posledních 13 let, k čemuž přispěly velkou měrou vysoké ceny ropy a plynu. Poukázaly na to údaje ruského statistického úřadu.
Hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl loni o 4,7%. To znamená nejvyšší růst ruského hospodářství od roku 2008. Tempo růstu ekonomiky zároveň překonalo očekávání ekonomů oslovených agenturou Bloomberg. Ti počítali s růstem o 4,5%.
Po útlumu ekonomické aktivity v roce 2020, jehož velkou část ovlivňovala pandemie nového koronaviru, se světová ekonomika loni zotavila, když se postupně začala uvolňovat protipandemická opatření. Na to zareagovaly firmy, služby i spotřebitelé. Podobně jako v případě jiných ekonomik, i tu ruskou kromě toho podpořily vládní pobídky. Pro srovnání, v roce 2020 klesl HDP Ruska o 2,7 %.
Šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová ale minulý týden varovala, že období postpandemického zotavování skončilo a ekonomika se přehřívá. Míra inflace je více než dvojnásobná v porovnání s inflačním cílem centrální banky, přestože Národní banka Ruska zvýšila hlavní úrokovou sazbu v loňském roce o 525 bazických bodů.
Podle Nabiullinové se růst ekonomiky letos zpomalí na 3%, případně až 2% a ve zpomalování bude hospodářství pokračovat iv roce 2023. Navíc vyhlídky ruské ekonomiky ještě více zastiňují případné nové sankce západních států vůči Rusku pro současnou krizi na Ukrajině.